A március 11-én kihirdetett egészségügyi veszélyhelyzet feloldásáig az összes koncertünk elmarad.

Adó 1%

Kérjük, személyi jövedelemadója 1 %-ának felajánlásával támogassa az Angelica Leánykar művészi munkáját!
Angelica Alapítvány
Adószámunk: 18227585-1-43

Angelica 30

A kodályi hagyományok jegyében és a kodályi pedagógia égisze alatt alakult meg pontosan harminc éve Gráf Zsuzsanna vezetésével az Angelica Leánykar. Igazi sikertörténetről van szó, hiszen az együttes nemcsak a magyar, hanem a nemzetközi kóruséletnek is kiemelkedő szereplőjévé nőtte ki magát, mióta megkezdte működését a Városmajori Gimnázium falai között 1989-ben. Szinte lehetetlen felsorolni az összes díjat, elismerést, kitüntetést, versenygyőzelmet, amely az Angelica Leánykarhoz és vezetőjéhez fűződik. Küldetés is az övék: a kodályi-bartóki örökség megőrzése, éltetése, továbbgondolása, valamint a mindenkori magyar kortárs zene művelése, legszebb darabjainak közvetítése Magyarországon és a nagyvilágban egyaránt. Ez a hitvallás fémjelzi a kórus jubileumi estjének műsorát is, amelyen csodálatos zenéket hallhatunk, felemelő előadásban, kimagasló és méltán népszerű hangszeres szólisták közreműködésével.

Apáczai Csere János-díj

Karnagyunk Gráf Zsuzsanna most vette át Balog Zoltántól, az emberi erőforrások miniszterétől az Apáczai Csere János-díjat! A kitüntetést minden évben azok kapják meg, akik kiemelkedő oktatási-nevelési munkát végeznek. A miniszter külön gratulált tanárnőknek a leánykarral elért magyar és külföldi sikerekhez. Nagyon büszkék vagyunk!!!! Köszönjük Zsuzsának az évtizedek óta tartó fáradtságos munkát, és a szűnni nem akaró lelkesedést, amellyel vezet minket a zene útján.

Tbiliszi siker

Az Angelica Leánykar 2016. április 8. és 14. között a hatodik Tbiliszi Nemzetközi Kórusfesztiválon vendégszerepelt. Április 10-én nagy sikerű önálló koncertet adtak, 12-én pedig, a gálakoncerten, "mennyei élményben" részesítették a közönséget, ahogy arról a Georgia Today (Tbilisziben megjelenő) angol nyelvű újság tudósított. Az alábbiakban az újságcikk néhány részletét ismertetjük.

Az énekkar már a bevonulásával is igazolta a nevét (angyalok), s kétségkívül a fesztivál legkiemelkedőbb és legkülönlegesebb zenei élményét nyújtotta. A gálakoncerten megjelent Szabó Sándor, Magyarország grúziai nagykövete. Rövid beszédben méltatta a fesztivált , s kiemelte, milyen szívet melengető azt látni, ahogy a kórusmuzsika összehozza a világ különböző népeit.

Archil Ushveridze fesztiváligazgató arról beszélt a lapnak, hogy minden évben igyekeznek új és különleges élményt adni a fesztivál közönségének azzal, hogy más és más országok kórusait hívják meg. Az Angelica Leánykar a XX-XXI. század magyar és európai kóruszenéjével járult hozzá a fesztivál idei sokszínűségéhez.

Gráf Zsuzsanna, az Angelica Leánykar karnagya tavaly járt először Grúziában, a mint mondta: "azonnal beleszeretett a grúz zenébe". Több grúz zeneprofesszor javasolta neki, hogy kórusával szólaltassanak meg grúz kórusműveket.

"Viszünk haza néhányat, s bemutatjuk majd őket a magyar közönségnek" - nyilatkozta Gráf Zsuzsanna.

Az Angelica tbiliszi sikereiről ezen a linken is olvashattok.


Évértékelő beszámoló

Az Angelica leánykar fontos feladatának tartja, hogy minden évben koncertjeivel gazdagítsa azt a kulturális hagyományt, amelyet Magyarország saját magáénak tudhat. Számos sikeres külföldi és hazai koncertet adtunk ebben az évben is, mellyel igyekeztünk öregbíteni hazánk hírnevét. Legfőbb feladatunknak tekintjük a kortárs magyar zeneszerzők népszerűsítését, így sok ma élő komponista szerez zenét számunkra.

2015 márciusában Hámori Angelika és Csőke Flóra kíséretében a Festetics Palotában adtunk koncertet a Junior Prima díjasok hangversenysorozat keretein belül. A műsor tematikája alapvetően romantikus művekre épül. Többek között Schubert, Verdi, Fauré, Bargiel és Rossini jól ismert darabjai is. Valamint a koncerten Tóth Péter Pone me ut signaculum („Tégy engem, miként pecsétet, a szíved fölé”) művének ősbemutatójára is sorkerült. Vezényelt Gráf Zsuzsanna.

2015 március 27-én a Magyarság Házában adtunk nagyböjti hangversenyt a Budapesti Vonósok közreműködésével. Giovanni Battista Pergolesi Stabat Matere hangzott el valamint Csiky Boldizsár zeneszerző Berzsenyi Dániel Búcsúzás Kemenesaljáról művének ősbemutatójára is sorkerült. Az est fővédnöke Dr. Latorcai János, az Országgyűlés alelnöke volt.

Áprilisban 24-én ezután a Művészetek Palotájában a Bartók Béla Hangversenyteremben a Tavaszi Fesztivál keretein belül Liszt Ferenc Dante szimfóniájában voltunk közreműködők. Dante Isteni színjátéka az európai kultúra egyik alapköve. Az elmúlt évszázadokban irodalmi, képzőművészeti és zenei művek végeláthatatlan sora reflektált rá. 2005-ben a DanteXperience Vittorio Bresciani koncepciója alapján mind technológiájában, mind pedig tartalmában megújult, kibővült - lélegzetelállító audiovizuális utazássá vált Liszt Ferenc műve. Felemelő érzés volt látni, miképpen fonódik össze Bonaventura Genelli képmontázsa a MÁV Szimfónikus Zenekar, Ciara Muti olaszországi színésznő valamint a kórusunk hangja a mű során. Vezényelt Vittorio Bresciani a DanteXperience megálmodója.

2015. május 15-én elsőként a Zeneakadémia Nagytermében majd május 16-án az Olasz Intézetben voltunk közreműködők Liszt Dante szimfóniájában. A MÁV szimfonikusokkal való közös koncertünkön Kesselyák Gergely vezényelt.

Az áprilisi nagysikerű Művészetek Palotája koncertünk után meghívást kaptunk a nyári Ravennai Fesztiválra is, ahol több mint 3000 néző előtt, 2015 június 26 –án a Palazzo Mauro de André-ban adtuk elő a nagysikerű DanteXperiencet, Chiara Muti híres filmszínésznő narrálásával. A koncert zárásaként Gráf Zsuzsanna vezényletében Guiseppe Verdi Laudi alla Vergine Maria kórusműve hangzott el. Amiről Riccardo Muti a világhírű karmester is nagy elismeréssel nyilatkozott.

Másnap június 28-án a milánói Giuseppe Verdi Konzervatóriumban került megrendezésre ugyanez a koncert a 2015-ös EXPO Milánó keretében. A projektet a Serate Musicali Artisti, valamint a Studiomusica Hungary Kft. hívta vendégszereplésre Milánóba; a minisztériumi támogatással létrejött produkció nagy sikert aratott az EXPO-n. Számunkra kiemelkedően fontos, hogy a kulturális értékeinket megmutassuk a világ többi részén is, így nagy boldogsággal töltött el, a két sikeres koncert Vittorio Bresciani vezénylete alatt. 2015 október 4-én a székesfehérvári Vörösmarty Színházban az Alba Regina Szimfónikus Zenekarral együtt Drahos Béla vezényletében Liszt Ferenc Dante szimfóniáját adtuk elő.

Október 18-án Vácon a Fehérek templomában a Vox Humána vegyeskarral adtunk közös emlékhangversenyt Maklári József Liszt-díjas karnagy tiszteletére. Kodály Zoltán és Bartók Béla művei mellett Kocsár Miklós Öregisten, nagyisten című műve is elhangzott, melynek szövege Jókai Anna Ima Magyarországért verse, valamint Gyöngyösi Levente és Tóth Péter kortárs zeneszerzők művei is elhangoztak kórusunk műsorában. A koncert zárásaként a két kórus Gráf Zsuzsanna vezényletében Bárdos Lajos Boldogasszony című kórusműve hangzott el.

Október 21. és 25. között Barcelonába utaztunk, hogy ezúttal, immár hagyományként, az ott élő magyaroknak adjunk koncertet az immár 59 évvel ezelőtti forradalom - és szabadságharcra emlékezve. Október 22-én Magyarország Főkonzulátusán adtunk hangversenyt. Nekünk, mint fiataloknak is fontos, hogy ne merüljön feledésbe azok emléke, akik 1956-ban átélték a forradalom napjait és küzdöttek Magyarország szabadságáért valamint a külföldi diplomaták is betekintés nyerhettek kultúránkba. Október 23-án Montserratba látogattunk. Megcsodáltuk a hegy tetejére épült, világhírű apátságot, ahol rövid koncertet adhattunk az összegyűlt híveknek. A fellépés előtt betekintést nyerhettünk a bencés kolostor mindennapjaiba, és meghallgathattuk Montserrat világhírű fiúkórusának csodálatos énekét. Október 24-én a "tenger katedrálisában" vagyis a Santa Maria del Mare-ban tehettük meghittebbé énekünkkel az esti szentmisét.

November 9-én Kodály Zoltánné Péczely Saroltát köszönthettük 75. születésnapja alkalmából az Emberi Erőforrások Minisztériumának tükörtermében.

2015. november 29-én ezután Bogányi Gergellyel közös koncertet adtunk a Várkert Bazárban a Középülettervező Vállalat megalakulásának 66. évfordulójára. A koncerten Bogányi Gergely sajáttervezési zongoráján többek között Bartók Falun és Liszt Ferenc Ébredő gyermek című művei is felcsendültek a kórussal közösen. Acapella Bartók Béla 27 egynemű kari művei, Kodály Zoltán női kari művei mellett Kocsár Miklós Libera me című műve is elhangzott. Vezényelt Gráf Zsuzsanna.

2015. december 4-én a Sibelius és Bartók év kapcsán az Új Liszt Ferenc Kamarakórussal adtunk közös koncertet a Stefánia Palotában. Bartók 27 egynemű kari művei mellett Sibelius Finnlandia himnusza is felcsendült kórusunk által. Vezényelt Gráf Zsuzsanna.

2015. december 19-én a Danubia Zenekar Haydn koncertjén voltunk közreműködők a Budapesti. Ahol Haydn rendkívül igényes és nehéz kánonjaiból adott elő egy csokrot a kórus.

2016. január 20-25 között a Magyarország Shanghaji Főkonzulátusának meghívására az Angelica Leánykar énekegyüttese, Gráf Zsuzsanna vezényletével ad január 22-én a Magyar Kultúra Napja alkalmából Shanghajban, a magyar tervezésű Moore Memorial metodista templomban. Az akusztika, a hangulat és a hely atmoszféra is kiváló volt, a közönség nyitottan és érzékenyen reagált. Liszt Bartók és Kodály művei mellett előadtunk kortárs szerzők, mint például Kocsár Miklós és Tóth Péter illetve klasszikus Mozart, Bach, Fauré műveket.

A következőkben március 19-én a Zeneakadémia Kupolatermében a Bartók Tudományos konferencia záróhangversenyén adunk koncertet.

Az egész napos programról a következő oldalon tudnak tájékozódni: itt

Teltházas koncertet adott a "Magyar Kultúra Napján" az Angelica Leánykar Sanghajban

Nagy sikerű, teltházas koncertet adott az Angelica Leánykar Sanghajban a "Magyar Kultúra Napján", a Hudec László tervezte Moore Memorial Church-ben. Gráf Zsuzsanna Liszt- és Bartók-Pásztory-díjas karnagy a koncert után az MTI-nek elmondta: az akusztika, a hangulat, a hely atmoszférája kiváló volt, a közönség nyitottan és rendkívül érzékenyen reagált, "szinte velünk rezdültek". Liszt, Bartók és Kodály művei mellett előadták kortárs szerzők, mint például Kocsár Miklós, Gyöngyösi Levente és Tóth Péter zeneszerző darabjait is. Ráadásként a Rózsa, rózsa szeretlek című kínai slágerrel örvendeztették meg a kínai közönséget.

A cikk folytatása megtekinthető itt: shanghai.kormany.hu

Újévi koncert Shanghajban

Tisztelt közönségünk, kedves barátaink!

Magyarország Shanghaji Főkonzulátusának meghívására az Angelica Leánykar énekegyüttese, Gráf Zsuzsanna vezényletével újévi koncertet ad január 22-én Shanghajban, a magyar tervezésű Moore Memorial metodista templomban.Utazásunk a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával jöhet létre.
Repertoárunkból ízelítőt adunk 2016. január 15-én este 18 órakor a Városmajori Gimnázium Angelica Szalonjában, melyre szeretettel meghívjuk Önöket!

(Gyülekezés 17:45-től a Városmajori Gimnázium aulájában.)

A helyek korlátozott száma miatt kérjük ide kattintva regisztráljanak.

Ha pedig tehetik a koncerten adakozzanak az Angelica Alapítványnak.

Archívum

Korábbi hírek itt!

Életrajzunk

„Napjaink nem szűkölködnek nehéz élethelyzetekben, nekünk azonban - az Angelica Leánykarnak és nekem – a kodályi örökség ebben is segítségünkre van: Kodály Zoltán gyakorlati útmutatásai mindennapos munkánk része, zenei nevelési eszméi a mi eszméink is.”

(Gráf Zsuzsanna a Magyar Örökség díj átadásakor: 2009)

Az Angelica Leánykart 1989-ben alapította Gráf Zsuzsanna, a kórust azóta is vezető karnagy. Tagjai a budapesti Városmajori Gimnázium zenei tagozatának tanulói, valamint a gimnáziumban érettségizett, különféle egyetemeken tanuló hallgatók.
Az elmúlt 30 évben a kórus hazai és nemzetközi koncerteken, fesztiválokon és versenyeken ismertette meg és vitte sikerre Kodály, Bartók és a kortárs magyar zeneszerzők alkotásait. Repertoárjukban a kezdetektől kiemelt helyet kapott a mai magyar zeneszerzők műveinek bemutatása és a lehető legszélesebb közönséggel való megszerettetése. Ez hozta meg azoknak a jeles komponistáknak a barátságát (Szőnyi Erzsébet, Kocsár Miklós, Csíky Boldizsár, Orbán György, Tóth Péter, Gyöngyösi Levente), akiknek művei számos fesztivál és koncert keretében csendültek fel ősbemutatóként.

A kórus több versenyen, fesztiválon és koncertkörúton vett részt a világ számos kontinensén. Első helyezést ért el a debreceni, az arezzoi, a neerpelti, a római, a tolosai, a corki nemzetközi kórusversenyeken, részt vett a 10. athéni kórusolimpián, ahol elnyerte az olimpia nagydíját, és ezzel az olimpiai bajnoki címet. Az Angelica Leánykar hatalmas sikerrel turnézott Észak- és Dél-Amerikában, Japánban, valamint Európa számos országában. Énekeltek a párizsi Notre-Dame székesegyházban, a római Szent Péter bazilikában, a brüsszeli Szent Mihály székesegyházban és az Európai Parlamentben. Itthon rendszeresen lépnek fel a Filharmónia és a Tavaszi Fesztivál rendezvényein, a Zeneakadémia Nagytermében, a Szent István bazilikában, a Mátyás templomban, a Művészetek Palotájában, a Festetics Palotában és a Budapest Music Center-ben. Az Angelica Leánykar olyan kiváló művészekkel és zenekarokkal koncertezett, mint Vígh Andrea, Bogányi Gergely, Cserna Ildikó, a Budapesti Fesztiválzenekar, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, a Budafoki Dohnányi Zenekar, a Danubia Ifjúsági Szimfonikus Zenekar, a Budapesti Vonósok és a Honvéd Férfikar. Az Angelica leánykarnak 7 önálló CD lemeze jelent meg, koncertjeikről rádió- és televízió felvételek készültek.

„Már az első megszólalás pillanata is fizikai gyönyörűséget jelentett a hallgató számára: ilyen homogén, kiegyenlített, kulturált, erőlködés nélkül is szárnyalóan erőteljes női kari hangzást nem mindennap lehet hallani. Ám nem csupán a hangzásuk imponálóan professzionális, hanem egész zenélésük: dallam- és tételformálásuk, dinamikai gazdagságuk, előadásuk intenzitása külön-külön is figyelemre méltó, és különlegesen rátermett vezetőre vall. Gráf Zsuzsanna ugyanakkor nem csupán a kórusnevelés és betanítás munkájáért érdemel meg minden dicséretet, hanem előadóművészi kisugárzásáért, vezénylésének lényegre törő precizitásáért és kifejezőerejéért is.”

(MUZSIKA – kritika)

Az Angelica Leánykart 2009-ben Magyar Örökség díjjal, 2013-ban Junior Prima díjjal, 2014-ben Prima díjjal tüntették ki.
Az Angelica Leánykar vezetője, Gráf Zsuzsanna, kiemelkedő művészi tevékenysége elismeréséül három alkalommal Artisjus díjat, 2007-ben Liszt Ferenc díjat, 2009-ben Magyar Örökség díjat, 2013-ban Bartók-Pásztory díjat, 2014-ben pedig kórusával Prima díjat kapott.

„S ha már Angelica Leánykarnak hívják az együttest, biztosak lehetünk benne, hogy az általuk gyakran felidézett többi egyetemes jelentőségű, de már nem élő szerző, példának okáért Palestrina, Brahms, Verdi, Rachmaninov, Liszt, Bartók és Kodály sem fogják be előttük égi fülüket.”

(Mácsai János, zenetörténész-kritikus)

Karnagyunk

Diplomáit a Liszt Ferenc Zeneakadémián szerezte énektanár-karvezetés, valamint zongora szakon. Fiatal pályakezdőként kapott megbízást a Városmajori Gimnázium zene-tagozatának létrehozására 1989-ben. Ezzel egy időben alapította az Angelica leánykart.
A mai napig vezeti a gimnázium zene-tagozatát (szolfézst, zeneelméletet, népzenét tanít), valamint a zeneakadémiai hallgatók tanítási gyakorlatát irányítja.

Mindezek mellett Gráf Zsuzsanna oktat a Zeneakadémián is és rendszeres vendégprofesszora a buenos aires-i IUNA Zenei Egyetemnek. A Kodály-módszer elkötelezettjeként a világ számos pontján tart előadásokat, karnagyi szemináriumokat, kurzusokat és utazik vendég- dirigensként (Japán, Franciaország, Belgium, Dél-Amerika), valamint rendszeresen zsűrizik nemzetközi kórusfesztiválokon. Tagja a Kodály Társaságnak és a KOTA Művészeti Bizottságának.

Kórusával, az Angelica Leánykarral az elmúlt 25 évben kimagasló eredményeket ért el és számos karnagyi díjjal jutalmazták. A Gráf Zsuzsanna vezette kórus hatalmas sikerrel turnézott Észak- és Dél-Amerikában, Japánban, valamint Európa számos országában. Énekeltek a párizsi Notre-Dame székesegyházban, a római Szent Péter bazilikában, a brüsszeli Szent Mihály székesegyházban és az Európai Parlamentben. Itthon rendszeresen lépnek fel a Filharmónia és a Tavaszi Fesztivál rendezvényein, a Miskolci Opera-fesztiválon, a szombathelyi Bartók Szemináriumon, a Zeneakadémia Nagytermében, a Szent István bazilikában, a Mátyás templomban, a Művészetek Palotájában, a Festetics Palotában, a Magyar Tudományos Akadémia Dísztermében és a Budapest Music Center-ben. Az Angelica Leánykar olyan kiváló művészekkel és zenekarokkal koncertezett, mint Vígh Andrea, Bogányi Gergely, Cserna Ildikó, a Budapesti Fesztiválzenekar, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara, a Budafoki Dohnányi Zenekar, a Danubia Ifjúsági Szimfonikus Zenekar, a Budapesti Vonósok és a Honvéd Férfikar. Az Angelica leánykarnak 7 önálló CD lemeze jelent meg, koncertjeikről rádió- és televízió felvételek készültek.

Gráf Zsuzsanna legfontosabb feladatának tekinti a magyar kortárs zeneszerzők műveinek megismertetését és népszerűsítését a világban. Nevéhez több, mint harminc ősbemutató fűződik.

Művészi munkásságáért három alkalommal részesítették Artisjus díjban. 2007-ben Liszt Ferenc díjjal, 2009-ben Magyar Örökség díjjal, 2013-ban Bartók-Pásztory díjjal tüntették ki. Kórusával, az Angelica Leánykarral, 2013-ban Junior Prima, 2014-ben PRIMA díjat kapott.

Kórustagok

Szoprán I.
Babics Borbála
Bagyula Dóra
Dávid Kinga
Deák Andrea
Demjén Dalma
Dömötör Emőke
Fésüs Borbála
Filipov Liza
Komáromi Anna
Laczkó Anna
Mohácsi Luca
Nyulász Lelle
Szekér Anna
Szigeti Diána
Varga Sebestyén Lídia
Szoprán II.
Agócs Julianna
Bakati Víta
Czomba Vanessza
Durkó Zoé
Fodor Bonita
Goldea-Gál Sarolta
Király Dóra
Kiss Ágnes
Osgyáni Anikó
Révay Erika
Schuller Jolán
Szabó Emese
Székely Nóra
Zilahi Boglárka
Zulauf Emese
Alt I.
Bánkövi Dorottya
Bartus Boglárka
Bodor Eszter
Boross Barbara
Bótyik Borostyán
Czikéli Sára
Hárs Kornélia
Hugauf Sára
Lajcsik Borbála
Lantos Villő
Mostbodner Csenge
Nagy Krisztina
Rapai Erika
Scherer Borbála
Alt II.
Ács Dóra
Badacsonyi Csenge
Hiros Krisztina
Kiss Anna Liliána
Ludányi Katinka
Mező Luca
Molnár Melinda
Richard Angelika
Szélig Anna
Szilágyi Benedikta
Szolnoki Boglárka
Szücs Julianna
Temple Ramóna

Versenyek, koncertkörutak

2007

Varsó Argentína

2005

Németországi koncertkörút - Dortmund, Köln

2004

Görögország, Athén - 10. Nemzetközi Kórusfesztivál I. díj és a verseny nagydíjas kórusa cím

2003

Erdély - Marosvásárhely

2002

Erdély - Marosvásárhely

2001

Németország - Uetersen, Hamburg, Essen Franciaország - Párizs, Evry

2000

Amerikai Egyesült Államok - Appleton, Oshkosh, Chipewa Falls, Madison, Clinton, Chicago

1997

Írország, Cork - Nemzetközi Kórusverseny Közönségdíj

1996

Japán - Tokyo, Nagoya, Nagano, Fujieda, Nagara

1995

Róma - "Orlando di Lasso" Nemzetközi Kórusverseny I. díj és három különdíj

1994

Franciaország - Colmar, Strasbourg

1993

Svájc - Bern, Luzern

1992

Olaszország, Arezzo - Nemzetközi Kórusverseny I. díj

1990

Belgium, Neerpelt - Nemzetközi Ifjúsági Kórusverseny I. díj

1988

Finnországi koncertkörút - Debreceni Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny I. díj

Nekünk írták

"Az alkotás "magánya" szerencsére nem mindig oly kietlen, mint ahogy a zeneszerzők (és egyéb művészek, írók) szeretik gyakran fölpanaszolni. Hiszen igen sokszor alakulnak ki olyan szerző-előadó kapcsolatok, amelyek barátságos műhelyhangulatot teremtenek a komponista számára, sőt, nem egyszer inspiráló erővé válnak. Ilyen az én viszonyom kedves budapesti leánykarommal, az Angelicával. És mindenekelőtt karnagyukkal, Gráf Zsuzsával. Azaz, egy változó, irizáló, lazúros színekben megszólaló, ám mindig virtuóz kórussal, és egy változó szellemű, nagy dolgokba merészen belevágó, lendületes művésszel."

Orbán György


Orbán György: Stabat Mater (2003)
"A Jacopone da Todi költeményére írott Stabat Materben erőteljesen megmutatkozik az operai jelleg. A zeneszerző oly módon osztja szét a nyolc tétel között a húsz versszakot, hogy azok egy-egy jelenetnek feleljenek meg. A bachi passiók mintájára a szólisták az individuum (például Mária) hangján szólnak, míg a kórus hol a tömeg, hol pedig az elbeszélő szerepét vállalja magára. Stiláris szempontból is Bachra hivatkozik a kompozíció, s az életmű különböző korszakaiból válogat: az 1. és a 2. például siratóáriát, a 3. nagy barokk fúgát, a 7. korálét idéz. Barokkos tendenciát mutat a többi tétel is, mivel a siratás gesztusa az egész művön végig vonul. Úgy is mondhatnánk, hogy az egyes tételek a siratás különböző formáit mutatják be. A műben megszólaló könnyező-jajgató sirató motívumok (az 1., a 2., a 4., az 5. és a 6. tételben) ugyanakkor tematikus rokonságban állnak egymással. Orbán néha közvetlenül hivatkozik a témák rokonságára: az 5. tétel végén felcsendülő rövid oboamotívumot például a 6. tétel kezdetének fuvolaszólója visszhangozza. Rejtett marad azonban a tematikus egység forrása: a 7. tétel akkordikus koráljának mezzoszoprán szólama egy Kájoni János Feljegyezte XVI. századi dallamot szólaltat meg cantus firmusként. Valójában az összes tétel tematikája ebből az enigmatikus, és A-A-B- szerkezetével a Stabat mater versszakainak struktúráját idéző dallamból bontakozik ki. Ezzel a reneszánsz szerzőket idéző eljárással hozza létre Orbán György a műfaji sokféleség ellenében a nagyformátumú mű egységét."

Dalos Anna


 
Orbán György: Mass No. 6 (1991)
"A 6. mise négy tétele különböző zenetörténeti előképekre hivatkozik: míg a Kyrie zongorakísérete a Liszt-féle Villa d'Este szökőkútjait idézi meg, a Gloria vidám lüktetése egyaránt feleleveníti az orffi Carmina burana és a könnyed sanzon világát. A Sanctus, azon belül is különösképpen a Benedictus-szakasz, illetve az Agnus Dei barokk modellekre támaszkodik, előbbiben a korál-jellegű cantus firmushoz ária szerű ellenszólamok kapcsolódnak, míg utóbbiban a korálelőjáték, a kétszólamú invenció vagy a zongoraversenyek lassútétel-típusa elevenedik meg. A stiláris sokféleség mégis áttetsző a struktúra. A kórus többnyire unisono énekel, s a harmónia és a dallam szinte mindvégig megmarad a diatónia keretei között, a formát elsősorban az egyszerű háromtagúság uralja. Mindez a gyermekkarok világához közelíti a művet és eltávolítja a 20. század húszas-harmincas éveinek ironikus felhangú neoklasszicizmusától: Orbán miséjét egy új eufónia iránti melankolikus vágyakozás hatja át."

Dalos Anna

Csíky Boldizsár: Szabó Erzsi balladája
"Csíky Boldizsár a mind technikai, mind zenei szempontból igényes anyagot kifejezetten e kórus számára írta, kihasználva a kórus intonálási, ritmikai és a színhatások felépítésében megnyilvánuló technikai képességeit. A ballada történte a népi költészet egyik állandóan visszatérő toposza, a gyermeke gyilkosává lett leányanya bűnének és bűnhődésének elbeszélése. A balladát Jagamas János gyűjtötte Kelet-Erdélyben, Lészped községben, 1959-ben. A rendkívül kifejező, önmagában tragikus hangulatot hordozó dallamot eredeti alakjában témaként idézi a kórusmű. Mindössze nyolc ütemes ez az idézet, de mindvégig ennek felhasználásával, variálásával halad tovább a kompozíció. A szöveg ebben a balladában is erős vezérfonalat jelent, bár nem a régi madrigalisták módján, szófestési ötletekkel, hanem inkább az atmoszférateremtés elvontabb eszközeivel él a szerző. A 20. századi nagy elődök szellemében történik meg a feldolgozás, oly módon, hogy az egyszólamú dallam mögött megbúvó latens harmóniai hátteret "írja ki", teszi hallhatóvá. Ez többnyire a régebbi európai zenében használatos modális harmóniák használatát jelenti, így kelt egyfajta természetes, archaikus atmoszférát a mű."

Mácsai János

Csíky Boldizsár: Várakozás

Csíky Boldizsár: Pro Pace - In memoriam Papae Joanni Pauli II. (2005)

2004 - Orbán György szerzői lemeze

Az Angelica Leánykar hatodik lemezének különlegessége, hogy a lemezre felénekelt három mű közül kettőt a szerző kifejezetten a kórus számára komponált.

  1. Mass No. 6 (1991)
  2. Mass No. 9 (1999)
  3. Stabat Mater (2003)

Szóló: Bodrogi Éva (2)
Bucsi Annamária (2, 3)
Megyesi-Schwartz Lúcia (3)
Heim Mercedes (3)
Zongora: Balatoni Péter (1), Tóth Ágnes (2)
Fuvola: Kemény Katinka
Oboa: Kőházi Edit
Klarinét:Szepesi Bence, Horváth Marcell
Fagott: Jankó Attila
Bőgő: Lukácsházi István
Continuo: Gyöngyösi Levente - (3)

Vezényel: Gráf Zsuzsanna
Kiadja: Hungaroton

2003 - Aranyszínköntösbe'

Az Angelica Leánykar e felvételeken a magyar zenekultúra egyik legsajátosabb rétegét mutatja be a hallgatóknak, Bogányi Gergely-zongora, Bodrogi Éva és Megyesi-Schwarz Lúcia-ének közreműködésével.

  1. Kodály Z. - Két zoborvidéki népdal
  2. Szőlősy A. - Planctus Mariae
  3. Csíky B. - Négy darab leánykarra
  4. Csíky B. - Mind azt mondják
  5. Csíky B. - Szabó Erzsi balladája
  6. Bartók B. - Falun

Szóló: Bodrogi Éva
Megyesi-Schwartz Lúcia (2)
Zongora: Bogányi Gergely (6), Line Ildikó, Gal Zsombor, Bányai Miklós, Cseh Zoltán (4)
Vezényel: Gráf Zsuzsanna

1999 - Musica Sacra - ELFOGYOTT

A Hungaroton gondozásában megjelent lemezen az Angelica Leánykar González Mónika, Németh Judit, Megyesi-Schwartz Lúcia, és Jónás Kriszta valamint a Savaria Barokk Zenekar közreműködésével, Fabio Pirona vezényletével Baldassare Galuppi műveit szólaltatja meg.

  1. Confitebor
  2. Nunc dimittis
  3. Laudate pueri

Szóló: González Mónika, Németh Judit, Megyesi-Schwartz Lúcia és Jónás Kriszta (1, 2, 3)
Angelica Leánykar - Gráf Zsuzsanna, karvezető
Savaria Barokk Kamarazenekar - Németh Pál, művészeti vezető

Vezényel: Fabio Pirona
Kiadja: Hungaroton

1998/99 - Stabat Mater

Giovanni Battista Pergolesi és Dohnányi Ernő Stabat Mater című művei kerültek a kórus harmadik lemezére, melyen Pászthy Júlia és Heim Mercedes mellett a Hubay Jenő Kamarazenekar, valamint a Camerata Budapest is közreműködött.

  1. G. B. Pergolesi - Stabat Mater
  2. Dohnányi E. - Stabat Mater

Szóló: Pászthy Júlia és Heim Mercedes (1), Bodrogi Éva, Sonnewend Enikő és Fekete Zsuzsa (2)

Hubay Jenő Kamarazenekar - Trejer István, hangversenymester (1)
Camerata Budapest - Line Ildikó, hangversenymester (2)
Vezényel: Gráf Zsuzsanna

1995 - Angelicas' Christmas

Az Angelica Leánykar, a Maxpert Music gondozásában megjelent karácsonyi lemezén a legszebb magyar és külföldi karácsonyi kórusműveket és átiratokat szólaltatja meg, a világszerte elismert hárfaművésznő Vígh Andrea, valamint Soskó András-tenor közreműködésével.

  1. Angelus ad Virginem
  2. Mostan kinyílt egy szép rózsavirág
  3. H. Schütz - Heute ist Christus der Herr Geboren
  4. L. de Vocht: Adeste Fideles
  5. Z. Kodály - Ave Maria
  6. Gesú Bambino
  7. Angels' Carol
  8. The Birthday of the King
  9. Come, come to Bethlehem
  10. O du fröliche
  11. M. Reger - Mariä Wiegenlied
  12. C. Debussy - Noël des enfants qui n'ont plus de maisons
  13. Cantique Noël
  14. M. Haydn: Laudate pueri Dominum
  15. Eszterházy P. - Jesu Dulcedo
  16. Eszterházy P. - Dormi Jesu
  17. Ó gyönyörű szép titokzatos éj
  18. Fel nagy örömre
  19. Z. Kodály - Angyalok és pásztorok

Szóló: Bodrogi Éva (8, 15, 16), Fülöp Regina (16), Roska Zsófia (2, 11), Sonnewend Enikő(8), Soskó András (13)
Közreműködik: Vígh Andrea-hárfa (1, 10), Vékey Marianna-zongora, Bányai Miklós (5), Harsányi Elina (5), Harsányi István (5), Line Ildikó (5), Szödényi Nagy Enikő (5)

Vezényel: Gráf Zsuzsanna

1994 - Összeállítás romantikus és XX. századi kórusművekből - ELFOGYOTT

Az Angelica Leánykar első, 1994-ben készített lemezén, Sirák Péter-orgona és Vékey Marianna-zongora közreműködésével Kodály Zoltán, Fauré, Mendelssohn, Franck, Orbán György, Lajtha, Poulenc, Holst, Franz Schubert valamint Delibes műveiből állított össze egy szép válogatást.

  1. Z. Kodály - 150. genfi zsoltár
  2. G. Fauré - Ave verum
  3. F. Mendelssohn - Surrexit pastor bonus
  4. C. Frank - Panis Angelicus
  5. Gy. Orbán - Lauda Sion
  6. L. Lajtha - Magnificat
  7. F. Poulenc - Litanies a la vierge noire
  8. G. Holst - Ave Maria
  9. F. Schubert - 23. zsoltár
  10. L. Delibes - Les nymphes des bois

Szóló - Bodrogi Éva (3), Sonnewend Enikő (3), Roska Zsófia (4) Orgona - Sirák Péter (2, 3, 4, 6, 7) Zongora: Vékey Marianna (9, 10)

Vezényel - Gráf Zsuzsanna

Vásárlás

Kérjük keresen minket az alábbi telefonszámon: 06 30 257 6755

Galéria

2015. Shanghai

2013.12.19. Karácsonyi koncert a VMG-ban

Argentína

2010. Artisjus-díj

Barcelona 2015. ősz

Bartók-Pásztory díj

Brüsszel

2013. Junior Prima díj

Karácsonyi koncert

Kórustablók

Magyar Örökség Díj

Cikkek

Rólunk írták:

Rómába megy az Angelica Leánykar (2014.10.17.)
Heti Válasz

A Prima Primissima díj három jelöltje közé választották az Angelica Leánykart és Gráf Zsuzsannát magyar zeneművészet kategóriában
index.hu
primissima.hu

25 éves az Angelica Leánykar (Hegyvidék Újság 2014.04.16.)
Hegyvidék

„Kodály kulcsot adott a kezünkbe” – Interjú Gráf Zsuzsannával (2013. december 11.)
Válasz.hu

Gráf Zsuzsa a hírTV Paletta című műsorában (2013.12.10)
Magyar Nemzet Online

Junior Prima díjjal tűntették ki az Angelica Leánykart (2013.12.02)
Superior hírek

Párizsban vendégszerepel az Angelica Leánykar (2013. október 24.)
Kultúrpart

Bemutató óra a budapesti Városmajori Gimnáziumban Gráf Zsuzsannával (Videotorium – Tudomány egyenes adásban, 2013. július 30.)
VIDEOTORIUM

„A kórusom a hangszerem” – interjú Gráf Zsuzsannával, az Angelica Leánykar karnagyával (2013. május 7.)
Hegyvidék

Bartók–Pásztory-díjat kapott Gráf Zsuzsanna (2013. március 28.)
Vas Népe Online
fidelio

A magát ma is igazi kőszeginek valló Gráf Zsuzsanna rangos kitüntetésben részesült (2013. március 25.)
Kőszeg

Magyar Örökség-díjat kapott a 20 éves „angyali” kórus. Vendégünk az Angelica Leánykar alapító karnagya, Gráf Zsuzsanna (Tv2, 2009. április 12.)
TV2

Belgiumban lépett fel az Angelica Leánykar (2007 október)
Hegyvidék

Az Angelica Leánykar győzelme Athénban (2004. november 9.)
MKDSZ

Magyar énekszó a Parlamentben
fidesz-eu

Kapcsolat

ANGELICA ALAPÍTVÁNY

Cím: 1122 Budapest, Városmajor u. 71.

E-mail: chorus@angelica.hu

Adószámunk: 18227585-1-43

Bankszámlaszám: OTP 11712004-20211453

Alapítvány

Civil programjaink:

A Civil Együttműködés a Zenéért program sorozat alapvetően két elem hívta életre. Egyrészről a kulturális és művészeti szerveztek közötti együttműködés, a civil érdekérvényesítés, a sajtóval való hatékonyabb kommunikációt és a szervezési problémák feltárására alkalmas fórum létrehozása. Másrészről szeretnénk elérni, hogy a kormányzati valamint a kultúrát támogató intézmények vegyék figyelembe, a kultúrát ápoló civil szervezetek tényleges nehézségeit és ehhez mérten - ennek segítése érdekében hozzanak döntéseket. A tavalyi nagysikerű programunkat ebben az évben is szeretnénk megrendezni.

Ifjúságot támogató civil kiadványok megjelenésében való közreműködés.

Kulturális kerek asztal programsorozat szervezése. A művészetet pártoló civil szervezetek tagjainak, önkénteseinek és segítőinek szerveztünk forrásteremtő, pályázatíró és civil szervezetek pénzügyeihez kapcsolódó tréninget.

Művészeti programjaink:

Az Angelica Alapítvány a Kórus támogatására jött létre, de mára ez nem korlátozódik az anyagi támogatásra, az alapítvány táborokat, rendezvényeket, fesztiválokat és számos egyéb kulturális programot szervezett az elmúlt év során, s célja, hogy a magyarországi fiatalok körében az egyházi és kortárs szerzők műveit, illetve a hazai kóruséletet népszerűvé tegye.

Az alapítvány széles körű határon túli kapcsolatokkal rendelkezik és fontosnak tartja az ünnepekről való színvonalas megemlékezést.

Támogatóink

Az Angelica leánykar támogatói

Ezúton szeretnénk köszönetet mondani mindenkinek, aki segíti és támogatja a munkánkat.

XII. kerületi önkormányzat

www.hegyvidek.hu

Budapest Főváros

www.budapest.hu

Magyar Fejlesztési Bank

www.mfb.hu

Nemzeti Civil Alapprogram

www.nca.hu

Városmajori Gimnázium

www.vmg.sulinet.hu

Nemzeti Kulturális Alapprogram

www.nka.hu

Oktatási és Kultúrális Minisztérium

www.kultura.hu

Nemzeti Együttműködési Alap

civil.info.hu/web/nea

Stocek Informatika

www.stocek.hu

Grúziai Kórusfesztivál

Helyszín: TBILISI

Időpont: április 8-13

A fesztivál során kórusunk karnagya Bartók szemináriumot is tart a kórus közreműködésével.

Leschák Sándor DLA zárókoncert

Helyszín: RÉGI ZENEAKADÉMIA, KAMARATEREM

Időpont: 2016.04.23 19.00

Műsor:

  • Karai József: Sárközi karikázó
  • Orbán György: Fülemüle, fülemüle
  • Szergej Rahmanyinov: Hat kórusmű gyermek- vagy nőikarra, zongorakísérettel, op. 15

További információ: itt